Rzeczpospolita Józefowska – świadkowie historii
Zawiązana w Józefowie komórka "Ruchu Oporu" stała się zalążkiem działalności konspiracyjno-bojowej.
"Rzeczpospolita Józefowska" powstała w czasie okupacji hitlerowskiej i miała ścisły związek z rozwojem Ruchu Oporu i powstających coraz liczniej oddziałów partyzanckich, które chroniły się w otaczających Józefów lasach Puszczy Solskiej.
W listopadzie 1942 roku okupant podjął w powiecie zamojskim akcję wysiedleńczą, która miała charakter akcji eksterminacyjnej. W związku z powszechną wolą przeciwdziałania tej akcji, na początku grudnia 1942 roku inspektor "Kalina" wydał dowódcy rejonu "Wirowi" rozkaz wykonania siłami rejonu akcji dywersyjnych, które dezorganizowały funkcjonowanie aparatu administracyjno-gospodarczego. Partyzanci likwidowali posterunki żandarmerii, policji ukraińskiej i granatowej.
Zbliżająca się do granic powiatu biłgorajskiego akcja wysiedleńcza spowodowała postawienie w stan gotowości bojowej oddziały placówki Józefów. Komendant rejonu otrzymał od Inspektora "Kaliny" zgodę na interweniowanie, gdyby akcja wysiedleńcza objęła pobliskie tereny.
1 czerwca 1943 roku połączone oddziały partyzanckie Armii Krajowej przy współudziale Batalionów Chłopskich i rosyjskich, w biały dzień dokonały frontalnego ataku na zajęte przez Niemców miasteczko zmuszając ich do odwrotu i tym samym ocalając przed rozstrzelaniem jego mieszkańców. Bitwa o Józefów szerokim echem odbiła się na całej Zamojszczyźnie. Józefów na ponad trzy tygodnie dostał się we władanie partyzanckie a sława tych wydarzeń obiegła całą Zamojszczyznę, przynosząc dumną nazwę Rzeczypospolitej Józefowskiej i stając się przykładem dla innych rejonów.
Zygmunt Klukowski w swym Dzienniku pisze:
Opowiadano mi ciekawe szczegóły o Józefowie. Nie ma tam żadnych władz: ani żandarmerii, ani policji, ani nawet władz gminnych. Kto mógł wyjechał… Do miasteczka przychodzą tylko z lasu różni "alianci".
W lipcu 1944 roku skończył się okres okupacji, skończyła się historia Ruchu Oporu na terenie Józefowa i najbliższej okolicy. Była to historia dramatyczna, ale mogąca stanowić przedmiot dumy ludzi, którzy ją tworzyli. Historia zasługująca na zapisanie i utrwalenie w pamięci młodszego pokolenia oraz w tradycji tego regionu.
AKTUALNOŚCI:
WSPOMNIENIA O POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH MIESZKAŃCACH JÓZEFOWA W II WOJNIE ŚWIATOWEJ 1939-1945 WYMIENIONYCH NA "TABLICY JÓZEFÓW"
Joanna i Wacław Bartoszewscy przyjechali do Józefowa jesienią 1939 roku. Wacław Bartoszewski był lekarzem weterynarii, żona Joanna Bartoszewska zajmowała się domem i chorą 30-letnią córką Wienisławą, zaś syn Konrad, magister filologii polskiej i filozofii zaangażował się do...
czytaj dalej na temat: WSPOMNIENIA O POLEGŁYCH I ZAMORDOWANYCH MIESZKAŃCACH JÓZEFOWA W II WOJNIE ŚWIATOWEJ 1939-1945 WYMIENIONYCH NA "TABLICY JÓZEFÓW"Puszcza Solska była jego domem - wspomnienie o Krystianie Herc ps. "Hel", "Tarzan"
St. strz. Krystian Herc ps. "Hel", "Tarzan", syn Krystiana i Pauliny, urodzony 3 czerwca 1923r. w Józefowie k/Biłgoraja, był żołnierzem AK o niezłomnej odwadze i dzielności. Brał udział we wszystkich walkach z hitlerowskim najeźdźcą pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" i Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" w latach 1942-1944, broniąc ludności cywilnej przed...
czytaj dalej na temat: Puszcza Solska była jego domem - wspomnienie o Krystianie Herc ps. "Hel", "Tarzan"Moje wspomnienia z przeżyć w Józefowie w latach 1939–1944 – Joanna Łabanowicz
We wrześniu 1939 roku miałam 7 lat. Ale zamiast iść do szkoły powędrowałam z rodzicami do schronu. Z lat mojego dzieciństwa zachowałam po dzień dzisiejszy bardzo wiele wspomnień o wydarzeniach z tamtych lat i lat hitlerowskiej okupacji w Józefowie. Bogactwo moich wspomnień zawdzięczam przypadkom, które sprawiły, że widziałam wojnę taką jakiej...
czytaj dalej na temat: Moje wspomnienia z przeżyć w Józefowie w latach 1939–1944 – Joanna Łabanowicz