Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O bibliotece

Czcionka:

Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie

Cisza, spokój i tysiące poukładanych alfabetycznie książek – takie tradycyjne wyobrażenie biblioteki odchodzi do lamusa. Książki nadal są najważniejsze, ale dziś to miejsce tętni życiem. Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie także postawiła na rozwój i dzięki temu w ciągu ostatnich lat stała się ważną częścią infrastruktury kulturalnej obejmującą swoim działaniem całą gminę i wizytówką miasta.

MODERNIZACJA

Przez lata swojej działalności kilkakrotnie zmienialiśmy siedzibę, by w 1991 roku na dobre „rozgościć się” w odrestaurowanym budynku dawnej synagogi. Od tego momentu warunki pracy znacznie się polepszyły. Mamy do dyspozycji ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni, a dzięki dotacjom z resortu kultury, odnowione pomieszczenia wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy. Modernizacja biblioteki kosztowała ponad 900 tysięcy złotych z czego prawie 680 tysięcy to dofinansowanie z Programu Wieloletniego Kultura +.

KSIĘGOZBIÓR

Na bieżąco staramy się uzupełniać księgozbiór, szukając nowości wydawniczych. Środki na ten cel pozyskaliśmy miedzy innymi z Biblioteki Narodowej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dostaliśmy ponad 25 tysięcy złotych, a tylko w ubiegłym roku, kolejne ponad 10 tysięcy wydaliśmy na nowości do bibliotek szkolnych. Obecnie w zbiorach biblioteki w Józefowie znajduje się 17 tys. woluminów, z których korzysta rocznie około 1000 czytelników wypożyczając 21 tys. książek.

INFORMATYZACJA

Funkcjonowanie placówki usprawnia program komputerowy dla bibliotek MAK+, który wspomaga opracowanie zbiorów i umożliwia czytelnikom przeglądanie katalogów i wyszukiwanie informacji również z komputerów domowych. Koszty dostępu do internetu zostały pokryte między innymi dotacją z programu "Akademia Orange dla bibliotek", którą w wysokości ponad 6 tysięcy otrzymaliśmy z Fundacji Orange, a oprogramowanie warte prawie 5 tysięcy dolarów podarowała nam firma Microsoft. W ramach kolejnych projektów stopniowo doposażaliśmy stanowiska komputerowe, by przystosować je do rosnących potrzeb czytelników.

W sumie, w ciągu ostatnich 7 lat, na różnego rodzaju projekty pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych prawie 765 tysięcy złotych i 5 tysięcy dolarów.

PROJEKTY OGÓLNIE I WYDAWNICTWA

Pieniądze te przeznaczyliśmy również na działania, które odgrywają ważną rolę w promocji ziemi józefowskiej – na opracowanie i wydanie ciekawych publikacji w tym albumu „ Józefów – wrota Roztocza” i roztoczańskich legend „W krainie żurawiny i utopców”, a także na liczne imprezy, spotkania, zajęcia i konkursy organizowane w ramach projektów „Ekologia moda czy potrzeba chwili”, „Różne oblicza integracji”, czy „W poszukiwaniu wzorców”. Przy realizacji tych pomysłów od lat współpracujemy z regionalistami i ludowymi twórcami, którzy przybliżają czytelnikom wiedzę o „małej ojczyźnie”.

Odzwierciedleniem pracy książnicy i jej bogatej oferty są wyniki licznych konkursów, w których zdobywamy laury. Miedzy innymi zajęliśmy trzykrotnie I miejsce w kolejnych edycjach konkursu, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Biłgoraju pod hasłem „Pielęgnując przeszłość tworzymy przyszłość” oraz w 2006 roku III miejsce w konkursie „Pamięć przeszłości”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

KONKURSY

Starania placówki doceniła również Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, przyznając kolejno nagrody w konkursie „Opowiedz …”  za najlepszy przykład twórczej prezentacji opisującej działania realizowane w ramach projektów: „W poszukiwaniu wzorców” i „Różne oblicza integracji. Biblioterapia w Józefowie”.

Z kolei album "Gmina Józefów – Wrota Roztocza" wygrał plebiscyt zorganizowany przez Zamojski Dom Kultury i został uznany "Roztoczańską książką roku 2011".

CZYTELNICTWO I POZASTATUTOWE

Nowoczesna biblioteka jest także dla wielu osób oknem na świat, źródłem informacji, inspiracji, miejscem upowszechnianiu wiedzy i kultury, a także poszukiwania sposobu na życie, dlatego, poza działalnością podstawową, aktywnie staramy się zaspokoić potrzeby środowiska lokalnego. Organizujemy kursy matematyczne, komputerowe dla seniorów 50 PLUS, warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie, haftu i ikonografii, konferencje i seminaria. Każdego roku podejmujemy szereg akcji włączając się m.in. w obchody europejskiego Tygodnia z Internetem, Tygodnia Zakazanych Książek, czy kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Niezmiennie najważniejszą i wyjątkową rolą biblioteki jest kreowanie mody na czytanie, bo kontakt ze słowem pisanym zwiększa szanse na odnalezienie się we współczesnym świecie. Dobra książka często pomaga w rozwiązywaniu problemów, niesie refleksję, rozrywkę i przyjemność. Dlatego od 14 lat organizujemy konkurs „Radość Czytania”, który promuje aktywne czytanie, rozbudza zainteresowanie twórczością wybitnych pisarzy, a także rozwija umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Dobrą okazją do upowszechniania czytelnictwa są także obchody Ogólnopolskiego “Tygodnia Bibliotek”, w które włączamy się od 12 lat.

W ramach programu Instytutu Książki Tu Czytamy! W 2007 roku powstał w bibliotece, pierwszy w powiecie biłgorajskim Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych czytelników. Spotkania członków klubu, którzy czerpią radość z czytania książek i dyskutowania o literaturze odbywają się raz w miesiącu. Organizujemy również spotkania autorskie, zapewniamy czytelnikom kontakty z ludźmi kultury, pisarzami, podróżnikami i innymi ciekawymi osobami, prezentującymi nowe spojrzenie na otaczający nas świat. Gościliśmy miedzy innymi: Martę Fox, Annę Onichimowską, Agnieszką Martinkę, Macieja Orłosia, Barbarę Kosmowską, Grzegorza Kasdepke, Wiolettę Piasecką, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, czy Huberta Klimko – Dobrzanieckiego.

W ramach DKK odbył się spektakl "Malowane słowem i obiektywem" polegający na czytaniu krótkich utworów, pisanych prozą, z jednoczesnym wyświetlaniem na ekranie zdjęć, powiązanych z prezentowanymi tekstami. Całość uzupełniał podkład muzyczny.

Wiele uwagi poświęcamy wczesnym kontaktom małego dziecka z książką i biblioteką tworząc przyjazne miejsca i organizując zaczarowane poranki literackie dla rodzin. Maluchy, które jeszcze nie chodzą do przedszkola poznają bibliotekę, wspólnie się bawią i słuchają bajek, a także uczestniczą w zabawach ruchowych i wspólnie z rodzicami wykonują  prace plastyczne.

LUDZIE I ROCZNICE

W ramach cyklu „Ludzie z pasją”  gościliśmy: regionalistów,  artystów, aktorów, psychologów, hobbystów, pilotów i podróżników. Odbyło się również spotkanie z Mistrzem Kulturalnym Liverpoolu.

W Roku Chopinowskim zorganizowaliśmy spotkania, konkursy, zajęcia i wystawy. Odbył się także koncert muzyki klasycznej, a popularną "zebrę” na jezdni, namalowana w formie klawiatury fortepianu, która prowadziła przechodniów do siedziby biblioteki, pokazywały media w całym kraju.

Z okazji Roku Kolberga podczas wakacji realizowaliśmy projekt „Mały Kolberg” przybliżając dzieciom życie i dorobek słynnego etnografa i prezentowaliśmy kulturę, sztukę i historię regionu. Szukaliśmy wzorców sięgając do twórczości Janusza Korczaka. Biblioterapią wprawialiśmy czytelników w dobry nastrój, a Julian Tuwim swoją poezją bawił i uczył nie tylko najmłodszych.

Bohaterami spotkań w bibliotece byli także, z okazji rocznic urodzin, Hans Chrystian Andersen, Lucyna Krzemieniecka, czy Astrid Lindgren.

CHARYTATYWNIE

Dbamy również o podtrzymanie świątecznych tradycji co łączymy z pomaganiem innym. Prace zgłoszone na konkurs charytatywny „Boże Narodzenie Tradycja i współczesność” przekazujemy na kiermasz prowadzony przez Caritas parafii w Józefowie, z którego dochód jest przeznaczany na świąteczne paczki dla najuboższych.

WAKACJE I FERIE

Bardzo ważną dziedziną naszej działalności jest organizowanie ferii i wakacji w bibliotece. Dla dzieci pozostających w tym okresie w mieście przygotowujemy specjalną, bogatą ofertę i zapraszamy nie tylko swoich czytelników, ale również turystów wypoczywających na Roztoczu. Uczestnicy takich spotkań uczyli się już kaligrafii, kodowania i odczytywania magicznych wiadomości. Wykonywali czarodziejskie wycinanki i amulety przyjaźni. Były lekcje o magicznej mocy ziół oraz tworzenia czarodziejskich zaklęć, a także zajęcia savoir vivre uczące zasad dobrego zachowania. Podczas "Wakacji z Sherlockiem Holmesem", przebrane za detektywów dzieci poznawały sztukę dedukcji, rozwiązywania zagadek, a nawet tworzenia portretów pamięciowych. W ramach "Lata po indiańsku" najmłodsi goście biblioteki poznawali zwyczaje, kulturę, stroje i baśnie indiańskie, odbyli też "Podróż w przestworza” tworząc prezentację multimedialną i budując makietę układu słonecznego. Wykonywali książki... do jedzenia oraz poznawali ich historię, próbując m.in. pisać piórem i atramentem. Budowali z kartonów ilustracje do wiersza "Lokomotywa", tworzyli własną audycję radiową i prowadzili bajkoterapię z Tuwimem. Ponadto podczas zajęć literackich pracowali z "Czarną księgą kolorów". To księga... bez kolorów. Uczy wrażliwości na sytuację osób niepełnosprawnych, w tym przede wszystkim niewidzących.

Podczas zajęć pod hasłem "Obieżyświat, czyli z książką odkrywamy świat" czytelnicy odwiedzili Paryż – stolicę mody, Amerykę, Japonię i Chiny. Bawiły się w projektantów mody przy muzyce Edith Piaf, wykonywały japońskie wachlarze, chińskie filiżanki i tworzyły projekty boskich strojów na "Bal u Zeusa".

W bibliotece dzieci spędzały także "Wakacje z duchami", w czasie których dowiedziały się skąd się wzięły czarownice, wymyślały przepisy na eliksir młodości, wykonały zamek, w którym straszy i przeprowadziły wywiad z... wampirem.

Sięgając po nietypowy sposób promowania czytelnictwa zapraszamy młodych ludzi także na  Noc... w bibliotece. Takie imprezy organizujemy w pierwszy weekend wakacji, od 18-ej w sobotę do 7.00 rano w niedzielę. Podczas magicznej nocy dzieci brały udział w nocnych podchodach, podczas których szukały szkatułki z dukatami, tworzyły teatrzyk cieni i podziwiały sztuczki iluzjonisty. Najbardziej wytrwali wzięli udział w "piżamowym seansie filmowym". W Roku Heweliusza były to gry, zabawy i konkursy związane z astronomią, kosmosem i ufoludkami. Uczestnicy zabawy rozwiązywali kosmiczne kalambury, prezentowali wymyślne stroje w "Paradzie ufoludków", a także wymyślali i odczytywali w języku marsjańskim hasła promujące książki. Kolejna noc odbyła się pod hasłem "Król Maciuś I i rycerze". Wśród atrakcji znalazły się m.in.: warsztaty mincerskie i pokazy wybijania monet, prezentacja bractwa rycerskiego, parada księżniczek, nocne szukanie skarbu oraz pasowanie na rycerza.

Podczas nocnych spotkań nie mogło zabraknąć podróży do Grzesiowa i Dyziowa, ptasiego radia on-line, psot i figli Murzynka Bambo oraz nocnej wyprawy po okulary, które zgubił Pan Hilary.

GRY

Nietypowym sposobem promocji biblioteki i gminy są opracowane przez nas gry planszowe. Poznajemy historię Józefowa i Powstanie Styczniowe – to gry oparte przede wszystkim na wydarzeniach historycznych, które rozegrały się na Zamojszczyźnie. Z kolei gra miejska „Śladami przeszłości” związana z historią i dziedzictwem kulturowym Józefowa to ciekawa propozycja nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów, którzy chcą poznać Józefów i jego historię.

Wyróżniającą się formą pracy edukacyjnej w bibliotece było zorganizowanie gry „Unia Europejska dla Józefowa” w związku z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej przygotowaliśmy grę miejską pod hasłem "Czy wiesz jak cenna jest woda?". Przez pół roku, bo tyle trwała realizacja projektu, zastanawialiśmy się czy Ekologia to moda, czy potrzeba chwili?

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

Podejmujemy również współpracę z licznymi instytucjami, szkołami i stowarzyszeniami. Między innymi zorganizowaliśmy międzyszkolny turniej „Świat naszych dziadków” dla znających historię Gminy Józefów i jej mieszkańców, a od 2008 roku prowadzimy akcję „Z wizytą w przedszkolu”, gdzie trzy razy w tygodniu prezentujemy i wypożyczamy książki maluchom.

Wychodząc na przeciw osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na odwiedziny w bibliotece oferujemy bezpłatną usługę „Książka na telefon”, dowożąc wydawnictwa do domu czytelników.

WYSTAWY

Współczesna biblioteka publiczna przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. W wyjątkowy sposób nasze zmysły pobudzają wystawy i wernisaże, popularyzujące osiągnięcia różnych artystów jak również upamiętniające ważne rocznice i wydarzenia. Każdego roku w józefowskiej bibliotece można oglądać kilkanaście wystaw, nie tylko lokalnych twórców. Nasi goście mogli obejrzeć   Pomnikowe dęby w Górecku Kościelnym, „Monidła – portrety ślubne, przespacerować się dawnymi józefowskimi ulicami, sladami Aleksandry Wachniewskiej – malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza” czy góreckich krajobrazów. Mogli wejrzeć w Świat Singera, podążyć  drogą ku wolność i spojrzeć na dzieci oczami Janusza Korczaka.

 

Staramy się zrealizować każdy pomysł, który jest tego wart, i który zaktywizuje lokalną społeczność. Poza radością z tego, że robimy coś dla ludzi i to się podoba, docieramy przy okazji do czytelników.

Oprócz działań promujących czytelnictwo, realizujemy mało efektowne i niewidoczne, ale konieczne prace związane z obsługą księgozbioru, jego opracowywaniem, klasyfikowaniem i wprowadzaniem do katalogu on-line. Świadomi rosnących wymagań stawianych bibliotekom, podejmujemy kolejne wyzwania, aktywnie włączając się w życie społeczne i kulturalne miasta i gminy, a będąc gospodarzem zabytkowej synagogi szeroko otwieramy się także na turystów, chcących poznać historię tego miejsca i Józefowa. Trwałym śladem ich obecności jest księga pamiątkowa prowadzona od 24 lat, zawierająca wpisy gości z całego świata.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.