Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty zielarskie i inne "cuda wianki"

Utworzono dnia 25.08.2017
Czcionka:

Bukiety i wianki z okazji święta Matki Boskiej Zielnej są znane w tradycji katolickiej od piątego wieku. Poświęcone rośliny trzymało się przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy piorunów. Czasem wieszano je na drzwiach, albo wkładano za święte obrazy.

Do zwyczaju przygotowywania takich bukietów wrócili uczestnicy projektu "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi", realizowanego przez Nieformalną Grupę "Miłośnicy książek", działającą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.

Przed tegorocznym świętem MB Zielnej odbyło się wielopokoleniowe spotkanie, połączone z warsztatami wykonywania bukietów, które poprowadziła florystka Agnieszka Milewska. Zanim uczestnicy zajęć przystąpili do pracy wysłuchali opowieści mieszkanek Józefowa Doroty Garduły i Genowefy Kudelskiej o tym jak kiedyś i dzisiaj przygotowuje się świąteczne bukiety.

W spotkaniu wzięło udział około 40 osób w wieku od kilku do ponad 70 lat. Zwieńczeniem pracy był konkurs na najpiękniejszy bukiet, który wygrała Agnieszka Wakoń z Józefowa. Ponadto prowadząca zajęcia przyznała dwa wyróżnienia dla Agnieszki Lal i Małgorzaty Bielak także z Józefowa.

W ramach projektu do końca wakacji w józefowskiej książnicy można też oglądać wystawy haftu krzyżykowego Jolanty Świst i rzeźb Leona Kusiaka, a od wtorku do piątku o 10.00 odbywają się zajęcia. Uczestnicy najbliższych spotkań będą rozmawiać m.in. o przysłowiach, o tym jak powstaje chleb i o dawnych zawodach oraz będą wykonywać zielniki.

Poza tym, na najbliższy wtorek 22 sierpnia są planowane zajęcia pod hasłem "Lato zatopione w szkle", które poprowadzi Agnieszka Milewska, a dzień później Agata Piwko, która zajmuje się rękodziełem artystycznym, zaprasza do nauki tworzenia ikon i szkatułek oraz do dyskusji o wystroju wnętrz dawnych chat wiejskich.

W planach są jeszcze warsztaty wykonywania biżuterii, gra terenowa śladami przeszłości, spotkanie wielopokoleniowe o dawnych zwyczajach biłgorajskiej wsi, a także koncert kapeli ludowej i biesiada z wiejskim jadłem. Wszystkie pomysły mają być zrealizowane do końca października.

Wcześniej w bibliotece w Józefowie odbywały się także spotkania, poświęcone m.in. dawnym przedmiotom codziennego użytku i warsztaty wykonywania lalek, jakimi kiedyś bawiły się dzieci, a których nie można było kupić w sklepie.

Projekt "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów - Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

Warsztaty zielarskie i inne "cuda wianki" 2017

Utworzono dnia 25.08.2017, 09:36
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek