Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt "Roztocze chlebem i miodem pachnące"

Utworzono dnia 19.07.2019
Czcionka:

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie będzie mieć pieniądze na realizację kolejnych pomysłów, których celem jest promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa. Tym razem będzie to cykl warsztatów, spotkań, wystaw i wycieczek, na które pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Kultury.

Autorzy nowych pomysłów chcą aby w ramach tego projektu spotkali się ludzie w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. - Do udziału zaprosimy dzieci, młodzież, seniorów i osoby niepełnosprawne, a priorytetem będzie odkrywanie i poznawanie na nowo śladów przeszłości, które często zostały wyparte przez współczesną kulturę masową. W realizację niektórych zadań zaangażujemy również artystów ludowych, którzy pomogą uczestnikom w zdobyciu nowych umiejętności, a przy okazji być może odkryją ich artystyczne pasje i talenty - podkreślają pomysłodawcy.

Projekt pod nazwą "Roztocze chlebem i miodem pachnące" to m.in.: warsztaty rękodzielnicze, konkurs na quest "Śladami dawnych zawodów w Gminie Józefów", gra terenowa "Jak to dawniej w Józefowie bywało", wystawy lokalnych twórców ludowych i prac powstałych na warsztatach, a także wycieczki do Zagrody w Guciowie i do Gospodarstwa Pasiecznego "Ulik" w miejscowości Mokrelipie. Na podsumowanie odbędzie się spotkanie pokoleń i koncert muzyki ludowej.

Tematami warsztatów będą ikony na desce, ozdoby z lnu i filcu oraz transfer zdjęcia na desce. Konkurs na quest i gra terenowa będą nawiązywać do historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Józefowa. Uczestnicy zmierzą się w nich z zadaniami, które dla ich dziadków były codziennymi czynnościami, to na przykład - młócenie cepem, pranie tarą i kijanką czy rozpoznawanie ziół.

Lokalni twórcy pochwalą się na wystawach pracami z haftu, rzeźbami i obrazami, a panie z kół gospodyń wiejskich przypomną przyśpiewki śpiewane podczas prac polowych, ślubów czy pogrzebów.

W Zagrodzie Guciów, gdzie czas się zatrzymał na przełomie 19. i 20. wieku, uczniowie zwiedzą skansen i wezmą udział w warsztatach pieczenia chleba. W Gospodarstwie Pasiecznym "Ulik" będą się odbywać zajęcia edukacyjne "Z pszczołą żyjesz zdrowo", na których będzie można poznać historię bartnictwa i pszczelarstwa, obejrzeć zabytkowe i nowoczesne ule, a także dowiedzieć się jaki wpływ na życie pszczół i ludzi ma stosowanie środków ochrony roślin.

Ponadto młodzież przeprowadzi wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy, a zebrane przez nich informacje na temat obrzędów, wierzeń, ginących zawodów i dawnych obyczajów wzbogacą dział regionalny biblioteki w Józefowie.

Podsumowujące projekt spotkanie ze śpiewem i regionalną muzyką odbędzie się w specjalnej scenerii, z dawnymi przedmiotami codziennego użytku, ozdobami z kwiatów z bibuły, religijnymi obrazami i wiejskim jadłem. Dla dzieci i młodzieży może to być jedna z nielicznych okazji, by spróbować jak smakują krężołki czy kulasza.

Realizacja projektu "Roztocze chlebem i miodem pachnące" rozpocznie się za kilka dni, a całość będzie współfinansowana przez Narodowe Centrum Kultury ze środków programu "EtnoPolska 2019". Medialnie inicjatywę MBP w Józefowie wspierają: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i Katolickie Radio Zamość.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 2019, w ramach programu Partnerstwo dla Książki, na realizację projektu ROZTOCZAŃSKIE ANIOŁY KOCHAJĄ KSIĄŻKI