Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Oczywiście Biblioteka!

Utworzono dnia 08.05.2017
Czcionka:

"Biblioteka. Oczywiście" to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. Wśród placówek, które od poniedziałku 8 maja organizują spotkania, wystawy i inne wydarzenia, promujące czytelnictwo, jest Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.

Rozpoczynamy prezentacją wystawy "W świecie liryki Leśmiana", przygotowanej z okazji 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci poety. Na ekspozycji prezentujemy m.in. informacje i zdjęcia na temat jego życia i twórczości. 8 maja w południe w ramach cyklu "Człowiek z pasją" naszym gościem będzie trener biznesu i rozwoju osobistego oraz ekspert do spraw bezpieczeństwa Piotr Tytoń, który jest również działaczem społecznym i oficjalnym przedstawicielem Światowej Federacji Karate Tradycyjnego Fudokan w Polsce - wylicza dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Dzień później, czyli we wtorek 9 maja odbędą się warsztaty pod hasłem "Czy każdy może być poetą?", natomiast środa będzie dniem szczególnym, ponieważ tego dnia działający przy bibliotece w Józefowie Dyskusyjny Klub Książki będzie obchodzić 10-lecie. Z tej okazji 10 maja o 11.00 gościem klubowiczów i innych czytelników będzie pisarz, dziennikarz, podróżnik i fotograf Piotr Milewski. Autor urodził się w Chełmie, wychował w Opolu, a studiował w Poznaniu Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. W Japonii spędził 9 lat, a w literackim dorobku Piotra Milewskiego są: "Dzienniki japońskie", "Zapiski z roku Królika i roku Konia", "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej" oraz "Hokkaido - Japonia bez gejsz i samurajów".

W czwartek 11 maja odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelników dzieci z Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Józefowie oraz zajęcia edukacyjne "W świecie poezji dziecięcej".

W programie Tygodnia Bibliotek są również warsztaty Loesje, które zaplanowano na piątek 12 maja. Loesje, czyli po polsku Lusia, to nazwa ruchu i sieci grup działających w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii. Idea ruchu, który swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje, powstała w 1983 roku. Wtedy to grupa kilku przyjaciół z Holandii, chcąc zainicjować dyskusję o ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej w tym kraju, przygotowała czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami.

Tegoroczne obchody zakończą się 15 maja zajęciami edukacyjnymi "Blisko wiersza", w ramach którego odbędzie się m.in. pokaz multimedialnego reportażu poświęconego Bolesławowi Leśmianowi.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.