Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Matematyka ze smakiem

Utworzono dnia 02.11.2017
Czcionka:

Pięć szkolnych drużyn przekonało się, że można "Polubić tabliczkę mnożenia jak tabliczkę czekolady". W poniedziałek 30 października wszystkie wzięły udział w Turnieju Matematycznym pod tym samym hasłem, który zakończył się degustacją "czekoladowej fontanny".

Rachunkowa rywalizacja była jednocześnie podsumowaniem projektu "Tabliczka mnożenia jest jak tabliczka czekolady", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie dzięki środkom Fundacji mBanku.

Zmagania z udziałem uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z Józefowa, Majdanu Nepryskiego i Stanisławowa odbywały się w pięciu rundach. Na początek zespoły rozwiązywały krzyżówkę z końcowym hasłem "czekoladowa matematyka". Potem były zadania matematyczne, logiczne łamigłówki, historia gminy Józefów w liczbach i konkurs "Mistrz-Rachmistrz", sprawdzający umiejętność mnożenia, dzielenia, dodawania i innych działań.

- Ta ostatnia runda okazała się decydująca, ponieważ po czterech fazach turnieju na prowadzeniu była szkoła z Majdanu Nepryskiego. Liderzy potknęli się jednak w piątym etapie, po którym spadli ostatecznie na trzecie miejsce - relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Najlepsza okazała się reprezentacja SP Józefów w składzie Szymon Kudełka, Miłosz Wojciechowski i Wojciech Karwan. Kolejne miejsce zajęła druga drużyna z tej szkoły, czyli Emilia Dura, Judyta Lipian i Wiktoria Rudnicka, a na trzeciej pozycji turniej ukończyli Mikołaj Pasek, Jakub Garbiec i Miłosz Czerwieniec z Majdanu Nepryskiego.

Również 30 października odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-literackiego, w którym zadaniem uczestników było wykonanie prac, promujących naukę matematyki, tabliczkę mnożenia i Fundację mBanku jako sponsora projektu. Większość uczniów zdecydowała się na udział w części plastycznej konkursu, w której jury oceniło prawie 40 propozycji. Laureatami zostali: w kategorii klas I - III - Maja Podolak z SP Józefów, w grupie czwartoklasistów - Wiktoria Bajan z SP Majdan Nepryski oraz Malwina Słupska, Oliwia Widomska i Krystian Szarowolec z SP Józefów, a w najstarszej kategorii uczniów klas V - VI kolejni przedstawiciele szkoły z Józefowa - Emilia Zawiślak, Judyta Lipian, Kacper Potocki i Milena Borowiec. Nagrodę odebrała również Julia Bździuch z SP Józefów, która jako jedyna przygotowała pracę literacką.

Podsumowując wszystkie działania dyrektor Jamroz stwierdziła, że skojarzenie matematyki z czekoladą i tabliczki mnożenia z tabliczką czekolady okazało się trafionym pomysłem. - Świadczyć o tym może choćby fakt, że liczba uczniów, którzy chcieli wziąć udział w zajęciach, organizowanych w bibliotece była zdecydowanie wyższa niż przypuszczaliśmy pisząc wniosek o przyznanie dotacji - ocenia dyrektor MBP w Józefowie. M.in. z tego powodu, choć formalnie projekt został już podsumowany, spotkania młodych matematyków w józefowskiej książnicy będą trwać do połowy listopada. Zajęcia odbywają w piątki o 15.00.

Turniej matematyczny i podsumowanie konkursu - mPotęga 2017.10.30

Utworzono dnia 02.11.2017, 09:23
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek