Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Agnieszka Pajączkowska – "Wędrowny zakład fotograficzny"

Utworzono dnia 28.05.2021
Czcionka:

 

27.05.2021 r.

AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA

„WĘDROWNY ZAKŁAD FOTOGRAFICZNY”

Agnieszka Pajączkowska wielokrotnie latem podróżowała wzdłuż granicy kraju. Interesowało ją życie ludzi na pograniczu. Mieszkała w samochodzie, w którym zorganizowała własny wędrowny zakład fotograficzny. Spotkanych ludzi prosiła o zgodę na wykonanie fotografii. Zdjęcie było bezpłatne, ale osoba fotografowana proszona była o osobiste wspomnienia, które autorka wykorzystała przy pisaniu książki. Za wykonane zdjęcie otrzymywała czasem w podziękowaniu za usługę artykuły żywnościowe: jajka, mleko, chleb albo obiad. Praca przyniosła interesujące spostrzeżenia i pozwoliła sporządzić rzetelny obraz zastanej rzeczywistości na pograniczu kraju, obraz pełen współczucia dla spotkanych tam ludzi. Mieszkają oni i żyją w bardzo trudnych warunkach. Pracują ciężko. Z opowieści poznajemy przeszłość i teraźniejszy czas tej części kraju. Prawdą jest również to, że ten świat ostatnio się zmienia. Ludzie umierają. Domy niszczeją. Młodzi emigrują a opuszczone tereny pokrywają lasy. Odwieczni mieszkańcy odchodzą. Zdarza się, że w niektórych przypadkach powstają tam osiedla domków letniskowych. Zamieszkiwać je będą przybysze nawet z odległych miast i tylko na sezon letni. Czy zmiany te przyniosą zmiany na leprze? Czas pokaże.

Praca A. Pajączkowskiej jest bardzo interesująca a do łatwych nie należała. Nie wszyscy spotkani ludzie przyjmowali autorkę serdecznie, z uznaniem. Bywały trudne chwile i wówczas zmuszona była ratować się ucieczką. A jak trudna to była praca, może zaświadczyć serdeczna rada, którą otrzymała od pracownika straży granicznej:

„– A pani tak sama się nie boi?
– A czego miałabym się bać? – odparłam jak zwykle.
– Nie będę wspominał o gwałtach ani o kradzieżach, bo o tym sama pani wie. Ale czy pomyślała pani, że śpi na sześćdziesięciu litrach benzyny? … A czy pani wie, co się dzieje z samochodem, gdy do baku wrzuci cię tlący papieros lub zapałkę? … Proszę więc na siebie uważać i pod żadnym pozorem nie zatrzymywać się na noc w lesie. Przemytnicy nie lubią nieznanych dostawczaków na swoim terenie. Nawet jeśli to auto z firankami.”

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.