Warsztaty czytelnicze dla dzieci
Warsztaty zorganizuje i poprowadzi doświadczony animator kultury – pan Krystian Truchalski. Spotkanie odbędzie się wokół książki Justyny Bednarek pt. Wnuczka antykwariusza, która jest częścią Wyprawki Czytelniczej przekazywanej pierwszoklasistom i pierwszoklasistkom we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce. Celem warsztatów jest rozwijanie wśród dzieci pasji do czytania nie tylko poprzez wspólną lekturę, ale i kreatywną zabawę, działania plastyczne, ruchowe oraz śpiew.
Warsztaty czytelnicze są organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”, który już od 8 lat jest realizowany przez Instytut Książki, a który finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” został stworzony, aby wspierać rodziców i ich dzieci w kluczowych pierwszych latach ich rozwoju.
W ramach projektu IK przekazuje bezpłatne Wyprawki Czytelnicze:
- rodzicom nowo narodzonych dzieci w ponad 90% szpitali położniczych w Polsce;
- przedszkolakom i ich rodzicom w blisko 7 tysiącach bibliotek publicznych w Polsce;
- pierwszoklasistom we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce (blisko 13 500 szkół).
Do tej pory najmłodsi czytelnicy otrzymali już ponad 5 milionów książek.
Pierwszy raz rodzice spotykają się z projektem zaraz po narodzinach dziecka w szpitalu, kiedy otrzymują Wyprawkę Czytelniczą.
Gdy dziecko osiąga wiek przedszkolny, może zapisać się do biblioteki i odebrać kolejną Wyprawkę, a przy okazji rozpocząć zabawę, która wiąże się z regularnym odwiedzaniem biblioteki i wypożyczaniem książek. Warsztaty są organizowane w jednej z 7 tysięcy bibliotek, w których można wziąć udział w projekcie.
Trzecią Wyprawkę dziecko otrzymuje na początku szkoły podstawowej, gdy doskonali swoje umiejętności czytania. Przekazywane na tym etapie książka i broszura przypominają, jak ważna jest obecność rodzica w procesie nauki czytania.
Projektowi bookstartowemu towarzyszy kampania społeczna promująca czytanie wśród dzieci i ich rodziców.
W ramach kampanii IK:
- każdego roku jesienią prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w mediach tradycyjnych i społecznościowych, która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka;
- organizuje liczne warsztaty i wydarzenia, angażując dorosłych w czytanie dzieciom, ale i pokazując, jak w kreatywny, angażujący i wartościowy sposób można spędzać czas na lekturze książek od najmłodszych lat.