Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wakacyjne spotkania z bohaterskim misiem

Utworzono dnia 27.07.2021
Czcionka:

Wakacje w pełni! Dla bibliotek często to czas wytężonej pracy, organizacji zajęć dla dzieci spędzających lato w mieście. Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie już od wielu lat prowadzi tego typu zajęcia, korzysta z nich coraz więcej dzieci. Wszelkie zabawy mają na celu rozwijanie wyobraźni, przygotowanie do współpracy w grupie oraz uczenie zdrowej rywalizacji. Każdy rok zajęć wnosi coś nowego, niezmienne pozostają zabawy, oraz ogromny potencjał energii i wyobraźni dzieci.

Tegoroczne wakacyjne spotkania pod hasłem Wojny dorosłych historie dzieci przygotowane zostały w ramach projektu Od małej do wielkiej Ojczyzny – śladem niedźwiedzia Wojtka.

Dotychczas odbyły się już zajęcia na podstawie książki Cezarego Harasimowicza pt. Mirabelka. Mirabelka, owocowe drzewko, posiadała niezwykłą moc rozmawiania z dziećmi, była świadkiem historii kilku pokoleń warszawiaków. Przetrwała getto, powstanie w getcie, powstanie warszawskie, PRL i transformację, a wyciął ją deweloper. Mirabelkę, która wyrosła z pestki mirabelki wywiezionej przed laty z Warszawy do Stanów, sprowadzono i posadzono na dawnym miejscu. Drzewko rośnie. Dzieci z zaciekawieniem i zadumą wysłuchały fragmentów książki, podzieliły się refleksjami i wykonały prace plastyczne, inspirowane opowieścią.

Książka, która była tematem kolejnych zajęć to Asiunia – wspomnienia z lat dziecinnych samej autorki, Joanny Papuzińskiej. Dzieci uważnie słuchały tekstu, potem rozmawiały na jego temat. Na przykład zastanawiały, się jak można spakować cały dobytek życia w walizkę, współczuły dzieciom, które w czasie wojny musiały porzucić swoje domy, przyjaciół, zabawki, zostały rozdzielone z rodziną. Swoje emocje wyraziły artystycznie tworząc plakaty „Nigdy więcej wojny” oraz wykonując ilustracje do książki. Poznały dalsze losy Asiuni, autentycznej postaci, autorki wielu książek dla dzieci, profesor Joanny Papuzińskiej oraz czytały jej wiersze.

Czy wojna jest dla dziewczyn? – Pawła Beręsewicza to kolejna książka z serii Wojny dorosłych historie dzieci. Lata dzieciństwa małej Eli przypadły na czas wojny, przykre doświadczenia które ją spotkały w tym czasie zaważyły na całym jej życiu. Wojna niesie zniszczenia, śmierć, strach. Uczestnicy zgodnie agitowali przeciwko wojnom na świeci. Dzieci wykonały piękną pracę plastyczną, drzewko pokoju.

Książki nakreślające temat wojny są bardzo ważne, wzbudzają współczucie, zrozumienie, empatię. Niosą przesłanie Nigdy więcej wojny oraz uświadamiają dzieciom, jak dobrze żyć w czasach pokoju, gdy nie grozi im niebezpieczeństwo, mogą się swobodnie uczyć i bawić.

Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu Wojny dorosłych historie dzieci, zajęcia są organizowane do końca lipca. Szczegóły można znaleźć na stronie biblioteki: www.mbpjozefow.naszabiblioteka.com

Projekt "Od małej do wielkiej ojczyzny – szlakiem niedźwiedzia Wojtka" jest współfinansowany przez ministerstwo kultury ze środków "Funduszu Promocji Kultury. Program partnerstwo dla książki 2021".

Medialne projekt wspierają: Tygodnik Zamojski, Informacyjna Agencja Samorządowa, Katolickie Radio Zamośc i Nowa Gazeta Biłgorajska.

Spotkania dla dzieci ph. „Wojny dorosłych – historie dzieci” (lipiec 2021)

Utworzono dnia 27.07.2021, 09:53
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.