Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W nowoczesnej bibliotece

Utworzono dnia 16.05.2019
Czcionka:

Książkę lepiej się czyta czy słucha, jak pisze się gęsim piórem albo dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł w internecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przez kilka ostatnich dni szukali goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, którzy odwiedzili tę placówkę w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Najbardziej liczną grupą byli uczniowie szkół podstawowych z Józefowa i Majdanu Nepryskiego, ale wśród odwiedzających były również przedszkolaki i dorośli czytelnicy. Ci ostatni, którzy od 12 lat spotykają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem dyskutowali o audiobookach, ebookach i książkach papierowych.

- Większość jednoznacznie stwierdziła, że najbardziej lubi drukowane książki. Kilka osób zauważyło jednak, że korzystając z audiobooków oprócz słuchania można wykonywać inne czynności, a najmniej zwolenników mają ebooki - podsumowuje dyskusję członków DKK dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Z kolei najmłodsi czytelnicy wzięli udział w zajęciach pod hasłem "Zagrajmy w eksperymenty". W programie znalazły się m.in. zabawy z wybuchającymi wulkanami czy skaczącymi jajami. W ten sposób autorzy pomysłu chcieli pokazać, że nowoczesna biblioteka jest otwarta na różne działania, a przy okazji promowali książki popularnonaukowe, które m.in. znajdują się w zasobach biblioteki w Józefowie.

Ciekawym doświadczeniem dla starszych uczniów było spotkanie poświęcone historii książki i piśmiennictwa "Od tabliczki glinianej do ebooka - z książką przez stulecia". Jego uczestnicy poznawali alfabety Morse'a i Braille'a, w tym czarna książkę kolorów, która... nie ma kolorów, a także próbowali w praktyce pisać gęsim piórem i atramentem.

Kolejnym zajęciom towarzyszyło hasło "Po jedenaste: nie chomikuj, czyli o ściąganiu z sieci - legalna kultura". W tym przypadku organizatorzy postanowili przekonać młodzież, że warto korzystać z legalnych i wiarygodnych źródeł w internecie, a przy okazji promować videoblogi, które często są prowadzone przez ich rówieśników.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek w Józefowie było spotkanie "Fake news - co jest prawdą w internecie", które odbyło się w środę 15 maja. Jego uczestnicy poznawali przykłady "fake newsów", a także uczyli się jak odróżnić je od wiarygodnych informacji.

Dzieciom i młodzieży, biorącym udział w Tygodniu Bibliotek zaciekawiła także nietypowa gra, którą z okazji Roku Stanisława Moniuszki józefowska książnica otrzymała z Teatru Wielkiego w Warszawie. Oryginalność podarunku polega na tym, że jest to połączenie tradycyjnej gry planszowej z aplikacją na telefon, co bardzo spodobało się młodych czytelnikom, a teraz mogą się o tym przekonać kolejni goście biblioteki w Józefowie.

Tydzień Bibliotek 8-15.05.2019

Utworzono dnia 16.05.2019, 10:50
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.