Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tydzień atrakcji z biblioteką

Utworzono dnia 16.09.2019
Czcionka:

Intensywny tydzień mają za sobą uczestnicy dwóch projektów, realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie. W ciągu kilku dni wzięli udział w spotkaniu autorskim, dwudniowych warsztatach literackich oraz dwóch wycieczkach - do skansenu w Guciowie i pasieki w Mokrymlipu.

W poniedziałek 9 września gościem miejscowej książnicy był pisarz, dziennikarz, podróżnik i fotograf Piotr Milewski, który opowiadał m.in. o swojej najnowszej książce "Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat". Jak przyznał autor inspiracją do jej napisania i podróży na Islandię była dla niego lektura książki "Islandia albo krótkie opisanie wyspy Islandyji". Jej autor - Daniel Vetter popłynął na wyspę w 1613 roku, a w 1638 wydał zapis tej podróży. Oprócz pisania Piotr Milewski pokazywał zdjęcia, które wykonał na Islandii, a także mówił o architekturze i przyrodzie oraz o mieszkańcach tego kraju, w tym znacznej liczbie Polaków, którzy stanowią największą - po Islandczykach - grupę etniczną na wyspie.

Poniedziałkowa lekcji geografii, historii i literatury była jednym z elementów projektu "Roztoczańskie anioły kochają książki". Jego kontynuacją były warsztaty literackie dla około 20 uczniów z Józefowa i Majdanu Nepryskiego. W środę 11 września poprowadził je autor książek dla dzieci Jarosław Siek, a dwa dni później - bibliotekarki z Józefowa. Uczestnicy zajęć pod hasłem "Ogród dobrych słów", poznali sposoby poszukiwania tematów, podstawy pisania i przeprowadzania wywiadów, a także dyskutowali o prawie autorskim.

Zdobytą podczas warsztatów wiedzę ich uczestnicy będą mogli wykorzystać, przygotowując propozycje w konkursie "Moja baśń z aniołem w roli głównej", które można zgłaszać do końca miesiąca.

Podsumowaniem projektu będzie międzypokoleniowe spotkanie "Co dziadek z babcią czytali jak byli mali", które jest planowane na październik. Cały projekt "Roztoczańskie anioły czytają książki" jest współfinansowany z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki 2019".

Korzystając ze środków Narodowego Centrum Kultury józefowska książnica realizuje również projekt "Roztocze chlebem i miodem pachnące". Jego uczestnicy w mijającym tygodniu także nie mogą narzekać na brak wrażeń, ponieważ we wtorek odwiedzili skansen w Guciowie, a dwa dni później Zagrodę Edukacyjną "Ulik" w Mokrymlipiu. Wyprawa do Guciowa miała wielopokoleniowy i integracyjny charakter, a wzięli w niej udział czwartoklasiści z Józefowa oraz dorośli, w tym seniorzy. Na miejscu wzięli udział m.in. w warsztatach wypiekania tradycyjnego chleba, od przygotowania ciasta, przez formowanie bochenków w blachach i pieczenie. Wyjęte w pieca pachnące pieczywo smakowało szczególnie. Po pierwsze "piekarze amatorzy" sami je wykonali, a po drugie - posmarowali, również własnoręcznie wykonanym w Guciowie, masłem. Podczas zwiedzania skansenu uczestnicy wycieczki obejrzeli także kolekcję kamieni, minerałów, meteorytów i amonitów, a wśród eksponatów, które zrobiły na nich szczególne wrażenie było... żebro wieloryba.

Kolejna 25-osobowa grupa, tym razem uczniów ze szkoły w Józefowie z opiekunami, pojechała do pasieki w Mokrymlipiu. Podczas tej eskapady dowiedzieli się jak powstaje miód, jakie są jego rodzaje i wartości odżywcze, a przede wszystkim jaką rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły. Na swoim szlaku grupa spotkała również miododajne rośliny, wśród których były nie tylko znane lipy czy jabłonie, ale również tak nietypowe dla naszego klimatu krzewy goi czy chińskie drzewka szczęścia.

W najbliższy wtorek 17 września józefowska książnica organizuje grę terenową "Jak to dawniej w Józefowie bywało", która również jest części projektu "Roztocze chlebem i miodem pachnące".

Cykl warsztatów, spotkań, wystaw i wycieczek, których celem jest promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa, jest organizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury ze środków programu "EtnoPolska 2019". Patronami medialnymi obydwu projektów są: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i Katolickie Radio Zamość.

GALERIE:

Spotkanie z Piotrem Milewskim 9.09.2019

Spotkanie z Piotrem Milewskim 9.09.2019

Wycieczka do Guciowa 10.09.2019

Wycieczka do Guciowa 10.09.2019

Wycieczka do Mokregolipia 12.09.2019

Wycieczka do Mokregolipia 12.09.2019
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.