Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Śladami przodków po skansenie

Utworzono dnia 25.10.2018
Czcionka:

Po grze terenowej "Śladami historii" gminy Józefów uczestnicy projektu "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie, wybrali się do Lublina. Na międzypokoleniową wycieczkę po Muzeum Wsi Lubelskiej w poniedziałek 15 października pojechało 50 osób.

Były w tej grupie członkinie kół gospodyń wiejskich z Górecka Starego, Hamerni, Majdanu Nepryskiego, Stanisławowa i Szopowego, przedstawiciele Klubu Seniora i Dyskusyjnego Klubu Książki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie.

Pierwszym punktem wizyty w lubelskim skansenie były warsztaty "malowane skrzynie", które poprzedziła opowieść o tym jak powstawały i do czego dawniej były wykorzystywane. Uczestnicy eskapady dowiedzieli się na przykład, że takie skrzynie były kiedyś nieodłącznym atrybutem panien na wydaniu. Gdy wychodziły za mąż, a skrzynie - głównie w niezbyt bogatych rodzinach - nie były odpowiednio wyładowane, dopuszczano się czasem niewielkich oszustw, które polegały na wypełnianiu ich kamieniami czy zbożem.

Po prelekcji rozpoczęły się zajęcia, na których uczestnicy projektu wykonywali własne mini-skrzynie, a członkinie KGW zaintonowały spontanicznie kilka przyśpiewek.

Po warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie muzeum. Członkowie grupy z Józefowa obejrzeli m.in. dawne miasteczko z ratuszem, restauracją, sklepem, gabinetem dentystycznym i zakładem fryzjerskim "U Jankiela", gdzie szczególne wrażenie, głównie na chłopcach, zrobił pokaz golenia brzytwą.

Młodsi uczestnicy wyprawy z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym jak żyło się przed ponad 100 laty, a starsi potwierdzali przekazywane informacje, czasem je nawet uzupełniając własnymi doświadczeniami.

Na trasie zwiedzania były również dawne domy wiejskie, młyn, kuźnia, zakład tkacki i zabudowania gospodarcze z kozami, końmi czy królikami.

- Najmłodszych zaskoczyło m.in. to, że żarna do mielenia ziaren są bardzo ciężkie i że kiedyś w jednej małej izbie mieszkało nawet kilkanaście osób. Starsi z sentymentem wspominali dawne warunki pracy i codziennego życia, które dzisiaj są wręcz nie do wyobrażenia - relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Poniedziałkowa wycieczka do skansenu była drugim elementem projektu, na który miejscowa książnica pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Kultury. Przed niespełna tygodniem biblioteka zorganizowała grę terenową, a w najbliższych dniach planuje kolejne spotkania. Już w czwartek 18 października o 11.00 odbędą się warsztaty pisania ikon na drewnie i tworzenia "kuferków ze strychu". Na koniec miesiąca biblioteka zaprasza na zajęcia pod hasłem "Roztoczańskie anioły" i "Folkowa biżuteria", a na początku listopada proponuje warsztaty "igłą malowane" wykonywania zakładek do książek i dekorowania filcem.

Liczba miejsc na wymienionych spotkaniach jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą zainteresowanych, by wcześniej zgłosili chęć udziału w warsztatach. To propozycja dla chętnych w każdym wieku, a zapisy są przyjmowane osobiście w siedzibie józefowskiej książnicy lub telefonicznie pod numerem: 84 68 78 289.

Projekt "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", który jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje. EtnoPolska", zakończy się w połowie listopada wielopokoleniową imprezą integracyjną z koncertem kapeli ludowej i degustacją regionalnych przysmaków.

Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej 15.10.2018

Utworzono dnia 25.10.2018, 12:00
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.