Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Rozdzielone" Katrin Behr, Peter Hartl

Utworzono dnia 16.10.2017
Czcionka:

 

10.10.2017 r.

KATRIN BEHR
PETER HARTL

„ROZDZIELONE”

Wspomnienia Katrin Behr zawarte w utworze „Rozdzielone” to historia dziecka, które w czasach NRD było oddane do przymusowej adopcji. Zjawisko takie funkcjonowało w państwie w majestacie prawa i było szeroko praktykowane.

Późniejsze badania aktów adopcyjnych dowodzi, że władze odbierały lub ograniczały prawa rodzicielskie osobom, które wydawały się być oporne wobec systemu. Dzieci z tych rodzin umieszczano w domach dziecka dla albo przekazywano na wychowanie proreżimowym rodzinom.

Bohaterka wspomnień utraciła kontakt z matką i bliskimi w wieku czterech lat. Została zabrana z domu i umieszczona w domu dziecka. Oderwana od bliskich, przeżywała boleśnie rozłąkę z mamą, bratem i babcią. Wychowawcy w domu dziecka nie okazali serca dziewuszce. Przeciwnie, spotykały ją szykany ze strony rówieśników, a niejednokrotnie i opiekunów. Po załatwieniu odpowiednich dokumentów przekazano dziewczynkę do adopcji rodzinie, która według prawa była w stanie poprawnie wychować dziecko. Wszelkie normy postępowania były z góry podyktowane. Dziecko nie miało prawa skarżyć się, dopominać swobody. Obowiązkiem od najmłodszych lat była praca i nauka. Na zabawę czasu nie było. Do tego dziecko stale przeżywało lęk, czy znowu nie będzie odesłane do następnych opiekunów, czy odpowiednich placówek wychowawczych. Takie przeżycia odbijały się ujemnie na zdrowiu dziecka.

To bardzo smutna historia. Towarzyszymy bohaterce od czwartego roku życia do dorosłości. Poznajemy w jak trudnych warunkach wzrastała. Przeżycia jej powinny być dzisiaj przestrogą dla urzędów przy podejmowaniu wyroków w sprawach ograniczania praw rodzicielskich i organizowania placówek wychowawczych. Problem ten ma wielką wagę i współcześnie. Jest aktualny w wielu krajach.

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek