Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pszczoły i matematyka

Utworzono dnia 15.09.2020
Czcionka:

Kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli, czy pszczoły potrafią wykonywać proste obliczenia matematyczne…? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań uzyskali uczestnicy w czasie warsztatów pszczelarskich w pasiece "Ulik" w Mokrymlipiu, które odbyły się w sobotę 12 września. W ten sposób Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie rozpoczęła realizację projektu pod nazwą "Matematyczna podróż do wnętrza ula. Geometria według pszczół", który zdobył dofinansowanie w siódmej edycji programu "mPotęga" Fundacji mBanku.

Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom poczuć nie tylko klimat prawdziwej pasieki, ale także umożliwił poznane historii bartnictwa, w jaki sposób produkuje się miód, a także jakie są jego rodzaje. Warsztaty pszczelarskie były świetną okazją do zapoznania się z poszczególnymi rodzajami ulów, miododajnych roślinach i narzędzi, jakimi posługują się pszczelarze. Nie zabrakło informacji o cyklu rozwojowym pszczół ich roli w środowisku i uloterapii.

Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że badania prowadzone przez naukowców, pokazały, że pszczoły potrafią rozpoznawać kolory i przypisywać im symboliczne wartości arytmetyczne oraz – co jeszcze ciekawsze – rozwiązywać za pomocą symbolicznych kolorów proste działania arytmetyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie. Prowadzący warsztaty apelował, żeby dbać o otaczającą nas przyrodę tak, jak robią to pszczoły - dzięki pszczołom i owadom zapylającym mamy wiele plonów.

Pszczoły w liczbach - warsztaty z pszczelarzem w pasiece ULIK 12.09.2020

Utworzono dnia 15.09.2020, 11:27
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 2019, w ramach programu Partnerstwo dla Książki, na realizację projektu ROZTOCZAŃSKIE ANIOŁY KOCHAJĄ KSIĄŻKI