Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kodowanie dla każdego

Utworzono dnia 01.10.2019
Czcionka:

Działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie nieformalna grupa "Miłośnicy książek" zakończyła realizację projektu "Asy internetu, czyli kodowanie dla każdego".

Od wakacji w miejscowej książnicy odbywały się warsztaty z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i maty do kodowania oraz zajęcia pod hasłem "Kierunek na kod", a ostatnim elementem projektu była gra terenowa dla młodzieży "Zakoduj miasto", która odbyła się piątek 27 września. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny z Józefowa, które wykonywały zadania w sześciu miejscach: na rynku, baszcie, w Pawilonie Geoturystycznym, sklepie, siłowni zewnętrznej i w bibliotece. Najlepiej spisała się ekipa pod nazwą "Dobre minusy" w składzie - Szymon Kudełka, Wojciech Karwan, Miłosz Wojciechowski i Bartłomiej Gierczak, która zdobyła 102 ze 110 możliwych punktów. Tuż za nią uplasowali się "Zwiadowcy", czyli - Adrian Nieśpiał, Judyta Lipian, Emilia Dura i Albert Jarczak z dorobkiem 91 punktów. Trzecie miejsce zajęli "Nieobliczalni" - Daniel Skóra, Wiktoria Rudnicka, Katarzyna Łojek i Norbert Lipian, którzy zgromadzili na swoim koncie 88 punktów.

Uczestnikom gry najbardziej spodobało się budowanie ze specjalnych klocków figury geometrycznej na wzór józefowskiej baszty oraz szyfrowanie i rozszyfrowanie rozkazu wojskowego, nawiązującego do pracy twórców słynnej Enigmy. Natomiast nie przypadły do gustu zadania matematyczne, na przykład obliczenie ile nasion trzeba do obsiana trawnika o powierzchni 196 metrów kwadratowych na rynku w Józefowie. Z kolei do najłatwiejszych uczestnicy rywalizacji zaliczyli zakodowanie informacji szyfrem Cezara i wykorzystanie aplikacji "Zdrowe zakupy" do ustalenia, w których produktach znajduje się najwięcej substancji szkodliwych dla zdrowia.

W nawiązaniu do obchodzonego 27 września Dnia Tabliczki Mnożenia, zanim drużyny wyruszyły na trasy, musiały odpowiedzieć na pytanie "Co się mnoży jeżeli to się dzieli?". Żadna z ekip nie wpadła na pomysł, że może chodzić o... uśmiech.

Według pomysłodawców projektu programowanie to jedna z najważniejszych kompetencji 21 wieku, nazywana często "trzecim językiem", ważnym na współczesnym rynku pracy. Przydaje się nie tylko w branżach technologicznych, ale też w innych dziedzinach, niekoniecznie związanych z naukami ścisłymi. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług. Właśnie temu służyły wspomniane wcześniej działania, które były realizowane w MBP w Józefowie od wakacji.

Cały projekt "Asy internetu, czyli kodowanie dla każdego" był współfinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Inicjatywę "Miłośników książek" medialnie wspierali: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i Katolickie Radio Zamość.

Gra terenowa - Zakoduj miasto 27.09.2019

Utworzono dnia 01.10.2019, 12:06
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.