Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak to dawniej bywało

Utworzono dnia 19.09.2019
Czcionka:

Pranie w rzece... kijanką, tkanie chodnika, młócenie zboża cepem albo szydełkowanie. To tylko wybrane zadania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy gry terenowej pod hasłem "Jak to dawniej w Józefowie bywało".

Zorganizowała ją we wtorek 17 września miejscowa biblioteka, która kończy realizację projektu "Roztocze chlebem i miodem pachnące", współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. W konkursowe szranki stanęły cztery drużyny - po dwie ze szkół w Józefowie i Majdanie Nepryskim, które rozwiązywały zadania w 6 miejscach: na rynku, przy źródłach Nepryszki, na ścieżce dydaktycznej przy nadleśnictwie, na baszcie oraz przy kościele i bibliotece.

Najlepiej wypadł zespół z Majdanu Nepryskiego, zdobywając 131 ze 140 możliwych punktów, ale rywalizacja o kolejne pozycji okazała się bardzo wyrównana. Na drugiej pozycji uplasowała się jedna z reprezentacji SP Józefów, która zgromadziła 121 punktów, wyprzedzając o 2 punkty drugą grupę z Majdanu Nepryskiego. Z kolei czwartej w klasyfikacji końcowej ekipie SP Józefów II do miejsca na podium zabrakło tylko 1 punktu.

Nad prawidłowością wykonywanych zadań w wymienionych punktach czuwali "agenci". W tej roli oprócz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbiety Jamroz, wystąpili - Teresa Tracz, Katarzyna Karwan, Barbara Biszczanik, Justyna Załocka i Kinga Tuszyńska.

Podsumowując zmagania ich uczestnicy stwierdzili, że najbardziej spodobało im się pranie w rzece kijanką i na tarze, rzeźbienie w kamieniu, młócenie cepem i wicie wianków. Najtrudniejsze okazało się szydełkowanie, krojenie jabłek do suszenia na sito i mini wykopki, podczas których uczniowie mieli zbierać ziemniaki i wrzucać je celnie do oddalonego na pewną odległość koszyka. - Z kolei do najłatwiejszych zadań uczestnicy gry zaliczyli: narysowanie naszego kościoła, wyjaśnienie na podstawie legendy dlaczego miejscowe kamieniołomy nazywa się "Babią Doliną", przeprowadzenie sondy ulicznej z odpowiedziami na pytanie co kiedyś robił rymarz i rozwiązanie krzyżówki, ale poza jednym pytaniem o nazwę zawodu osoby, która dawniej wykonywała wozy i koła do wozów. Niewielu było takich, którzy wiedzieli, że chodzi o kołodzieja - relacjonuje dyrektor Elżbieta Jamroz. Przy ocenach zadań, które najmniej się podobały uczestnikom zabawy pojawiło się tkanie chodnika i rozpoznawanie elementów tradycyjnego stroju biłgorajskiego.

Podsumowaniem całego projektu będzie planowane na pierwszą połowę października, spotkanie pokoleń. W programie są m.in.: koncert kapeli ludowej, wystawa prac, które powstały na warsztatach rękodzielniczych oraz ekspozycja haftu, rzeźby i malarstwa lokalnych twórców, a także podsumowanie konkursu na quest "Śladami dawnych zawodów". W tym ostatnim zadaniem uczestników było napisanie pracy literackiej w formie wierszowanej zgadywanki, dotyczącej takich zawodów jak: kowal, kołodziej, rymarz, tkacz, zdun, kamieniarz, dekarz/strycharz, piekarz czy cukiernik. Organizatorzy przyjęli 16 zgłoszeń, a lista laureatów będzie ogłoszona podczas październikowego spotkania.

Cały projekt "Roztocze chlebem i miodem pachnące", którego celem jest promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa, jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków programu "EtnoPolska 2019". Medialnie inicjatywy MBP w Józefowie wspierają: Informacyjna Agencja Samorządowa, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i Katolickie Radio Zamość.

Gra terenowa - Jak to dawniej w Józefowie bywało 17.09.2019

Utworzono dnia 19.09.2019, 09:29
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.