Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Finał wakacyjnych zajęć regionalnych

Utworzono dnia 07.09.2017
Czcionka:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie kończą się wakacyjne zajęcia dla dzieci na temat tradycji biłgorajskiej wsi. Ich podsumowaniem będzie piknik, który odbędzie się w czwartek 31 sierpnia z tańcami i piosenkami ludowymi, dawnymi zabawami i ogniskiem z kiełbaskami.

- Spotykamy się o 10.00 nad zalewem wędkarskim przy ul. Źródlanej. W nawiązaniu do miejsca, czyli pobliskiego źródła Nepryszki rozpoczniemy od legendy o tej rzece, a potem zaprosimy dzieci i ich rodziców do zabawy - zapowiada dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Czwartkowy "Piknik na ludowo" będzie ostatnim elementem wakacyjnych spotkań, związanych z kulturą, sztuką i historią regionu. Uczestniczące w nich dzieci poznały m.in. dawne obrzędy, zwyczaje, przysłowia i zawody, a na zajęciach "Od ziarenka do bochenka" dowiedziały się jak powstaje chleb.

Spotkania były jednym z elementów większego projektu "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi", realizowanego przez Nieformalną Grupę "Miłośnicy książek", działającą w MBP w Józefowie. Oprócz zajęć dla dzieci, w ramach tego samego projektu odbywają się wielopokoleniowe warsztaty z udziałem młodzieży, dorosłych i seniorów. Na przykład w środę 30 sierpnia Agata Piwko, która zajmuje się rękodziełem artystycznym, uczyła tworzenia folkowej biżuterii z ceramicznych kamyków, rzemyków i sznurka, a na wcześniejszych zajęciach także wykonywania folkowych szkatułek oraz ikon, powstających m.in. ze szlakmetalu.

Także w sierpniu florystka Agnieszka Milewska poprowadziła spotkania pod hasłem "Lato zatopione w szkle", podczas których uczestnicy tworzyli w szklanych naczyniach kompozycje z kwiatów, kory i kamyków. Zajęciom towarzyszyły rozmowy i wspomnienia na temat wystroju dawnych chałup wiejskich, a także biżuterii i ozdób.

- Taki też jest główny cel naszego projektu - podtrzymywanie więzi międzypokoleniowych, kultywowanie tradycyjnego rękodzieła ludowego, aktywizacja mieszkańców i doskonalenie umiejętności artystycznych - podkreślają autorzy pomysłu.

Kolejne przedsięwzięcia będą realizowane do końca października. W planach są jeszcze m.in. gra terenowa śladami przeszłości, spotkanie wielopokoleniowe o dawnych obrzędach i zwyczajach biłgorajskiej wsi, a także koncert kapeli ludowej i biesiada z wiejskim jadłem.

Projekt "Cuda wianki - rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów - Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

Finał wakacyjnych zajęć regionalnych 2017

Utworzono dnia 07.09.2017, 12:19

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek