Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Finał projektu biłgorajskiego rękodzieła

Utworzono dnia 02.10.2017
Czcionka:

Jak się dawniej młóciło zboże, jakie produkty są potrzebne do upieczenia piroga biłgorajskiego, jak robi się kulaszę i krężałki albo z czego składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki?

To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej "Dotknij historii, zachowaj tożsamość", która była jednym z ostatnich elementów projektu "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi".

Nieformalna Grupa "Miłośnicy książek", działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie rozpoczęła jego realizację w lipcu, a uroczyste podsumowanie, połączone z koncertem Kapeli "Rzemyki" odbyło się na józefowskim rynku w czwartek 28 września.

Przez kilka ostatnich tygodni w ramach projektu były organizowane spotkania, związane z kulturą, sztuką i historią regionu, podczas których dzieci poznawały m.in. dawne obrzędy, zwyczaje, przysłowia i zawody.

W finałowej grze terenowej spotkały się cztery 4-osobowe drużyny gimnazjalistów z Józefowa, Majdanu Nepryskiego i Tereszpola, które wykonywały zadania w 7 miejscach. Były to m.in. Pawilon Geoturystyczny, Rynek, źródła Nepryszki, ścieżka dydaktyczna przy nadleśnictwie i biblioteka. – Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie autorskiej przyśpiewki biłgorajskiej, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, robienie powróseł, a także pranie na tarze i kijanką. Młodzież spisała się bardzo dobrze, a zwycięska ekipa z Tereszpola zdobyła aż 68 na 70 możliwych punktów. Pozostałe zespoły uzyskały minimalnie gorsze wyniki z różnicą do trzech punktów – relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Najlepiej w grze poradzili sobie: Weronika Kukiełka, Aleksandra Wujec, Klaudia Łata i Karol Kuśmirek, którzy w nagrodę otrzymali plecaki turystyczne, zaś pozostałe drużyny odebrały książki i dyplomy, które wręczał Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Zakończenie gry terenowej na miejscowym rynku poprzedził reportaż, podsumowujący projekt "Cuda wianki...", pokazany w bibliotece, a całość zakończył plenerowy koncert józefowskiej Kapeli "Rzemyki". Wśród słuchaczy byli nie tylko uczestnicy projektu, ale również wycieczka szkolna, która tego dnia odwiedziła Józefów oraz grupa bibliotekarzy z powiatu tomaszowskiego. Łącznie koncert na rynku zgromadził około 100 widzów.

Projekt "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów – Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

Finał projektu "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" 28.09.2017

Utworzono dnia 02.10.2017, 09:27

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek