Dagmara Leszkowicz-Zaluska „Dziewczyna z kamienicy” Tom I-II
12.11.2024r.
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
„Dziewczyna z kamienicy” Tom I-II
„Dziewczyna z kamienicy” to dzieje zwykłych ludzi mieszkających w jednej kamienicy. Grupę charakteryzuje wielowarstwowy przekrój społeczeństwa. Są wśród nich bogaci właściciele kamienicy, uboga prasowaczka bielizny, rodzina żydowska i zubożała ziemianka. Wszyscy mieszkańcy znają się, żyją zgodnie a w razie potrzeby są chętni do wzajemnej pomocy.
Losy mieszkańców ukazane są na szerokim tle wydarzeń historycznych. Są to końcowe lata I wojny światowej, walki Polaków o odzyskanie niepodległości kraju, przygotowania do powstania wielkopolskiego a następnie dwudziestoletnie zmagania Polaków przy organizacji i budowie Drugiej Rzeczpospolitej.
Trudny to okres dla Polaków. Wojna zniszczyła dorobek poprzednich pokoleń. Przyniosła głód, choroby i cierpienia wszystkim ludziom niezależnie od posiadanego majątku. Zburzyła stary porządek na świecie. Zmieniły się też stosunki międzyludzkie. Syn właściciela kamienicy ożeni się z wnuczką prasowaczki. Wielu będzie się mogło uczyć. Odważni poszukują lepszych warunków do życia w dużych miastach – w Poznaniu, w Warszawie, przy budowie portu w Gdyni. Niestety nie wszystkie zmiany przyniosą lepsze dni dla wszystkich. Zmieniają się stosunki między narodami. Ze względu na wyznawaną religię dochodzi do prześladowań ludności żydowskiej. Trudno to zrozumieć, że w latach względnego pokoju zabrakło wzajemnej tolerancji.
„Dziewczyna z kamienicy” to bardzo ciekawa lekcja z historii Polski.
A. Podolak – DKK w Józefowie