Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Alice Zeniter "Sztuka tracenia"

Utworzono dnia 08.09.2021
Czcionka:

Józefów, 03.09.2021r.

ALICE ZENITER

„SZTUKA TRACENIA”

Czym jest dla człowieka przymusowa emigracja?

Naima, urodzona we Francji wnuczka kabylskiego górala, postanawia poznać historię własnej rodziny. W tym celu wybiera się do kraju przodków. Chce poznać prawdę o swym pochodzeniu i zrozumieć powody, dlaczego otacza ją tyle rodzinnych tajemnic. Zauważyła, że właściwie w jej domu, w domu dziadków czy kuzynów nigdy nie usłyszała wspomnień z przeszłości. Wszyscy zachowują milczenie. Dlaczego? Podróż przynosi wyjaśnienie. Jej dziadek to przymusowy emigrant. Kiedyś szanowany, zamożny człowiek, lojalny wobec władzy okupacyjnej. Kiedy nastąpiła zmiana polityki, musiał emigrować wraz z rodziną. Wszyscy dotkliwie przeżywają utratę ojczyzny. W nowym środowisku, napotykają wiele trudności. Pobyt w obozie dla uchodźców, potem integracja z nowym społeczeństwem, nieznajomość języka, obyczaju, znalezienie pracy, stworzenie warunków do utrzymania rodziny były ciężką walką z przeciwnościami. Ludzie ci czuli się nieszczęśliwi, zagubieni. Z trudem radzili sobie z własną osobowością. Dziadek uparcie milczał. Jeden z wujków „zawsze był smutny, … jego rozpacz jest tak wielka jak kraj, którego brakuje i utracona religia”. Ojciec Naimy nigdy nie chciał rozmawiać o przeszłości.

Cały utwór zawiera wypowiedzi budzące pełne współczucia opinie o tych, którzy muszą opuścić własne domy i szukać środków do życia w nieznanym środowisku.

Dla emigranta utrata ojczyzny jest bardzo bolesna.

A. Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 2019, w ramach programu Partnerstwo dla Książki, na realizację projektu ROZTOCZAŃSKIE ANIOŁY KOCHAJĄ KSIĄŻKI

Projekt „Od małej do wielkiej ojczyzny – szlakiem niedźwiedzia Wojtka” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.