Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka"

Utworzono dnia 04.03.2016
Czcionka:

 

Swietłana Aleksijewicz
Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

Swietłana Aleksijewicz przedstawia w utworze sytuację społeczno-polityczną w krajach po rozpadzie Związku Radzieckiego. W tym państwie przez siedemdziesiąt z górą lat współistniało wiele narodów mających różną kulturę. Z chwilą rozpadu wspólnoty, każdy naród starał się wybić na niepodległość i samemu stanowić o odrębności państwa. Te narody obecnie to już nie tylko Rosjanie, ale także Białorusini, Ukraińcy, Litwini Kazachowie, Turkmeni. Dawniej to jeden kraj pozostający pod wpływem ideologii marksizmu-leninizmu. Obecnie to różne państwa o różnych językach i kulturze.

Swietłana Aleksijewicz stara się dotrzeć do prawdy i pokazać sytuację narodów w nowych warunkach politycznych. W tym celu wybrała wielu rozmówców z poszczególnych krain. Są to ludzie w różnym wieku, o różnym stopniu wykształcenia, uczniowie, studenci, pracujący i emeryci. Każda osoba jest źródłem informacji na temat dnia dzisiejszego ale również refleksji na temat przeszłości własnej, rodziny a niejednokrotnie i całego narodu.

Pisarka pozwala każdemu z bohaterów na swobodną opowieść o swoim losie. Niczym nie ogranicza i nie ocenia wypowiedzi. Dzięki temu czytelnik ma dostęp do rzetelnych informacji o ludzkich losach. Na podstawie tych opowieści poznajemy nową rzeczywistość, która przynosi społeczeństwu nowe problemy. Będą to: nadzieja na lepsze jutro, ale również trudy dnia codziennego, rozczarowanie, złość i nienawiść między narodami, brak poszanowania drugiego człowieka, egoizm, bezwzględna chęć zysku. Jasnym się staje, że w nowym świecie potrafią się ustawić ludzie obrotni, przebiegli. Jednostki mniej operatywne, nie posiadający siły przebicia są pogardzane i cierpią niedostatek. Nowe prawo, źle pojęta wolność prowadzi do przemocy. Powstają grupy przestępcze. Nasilają się ataki terrorystyczne. Wielu obywateli obawia się o swoje bezpieczeństwo lub swojej rodziny. Odważni mówią wprost: „W tamtych czasach życie było złe, a teraz jest straszne.”

Opowieści zawarte w książce „Czasy secondhand” stanowią świadectwo o życiu zwykłych ludzi w czasach wielkich przemian. To bardzo ciekawa lektura dla wszystkich, którzy interesują się najnowszą historią świata.

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

 

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.