Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Recenzja książki O. Tokarczuk Księgi Jakubowe - Nagroda Nike 2015

Utworzono dnia 09.12.2015
Czcionka:

 

Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe”

„Księgi Jakubowe” w treści swej nawiązują do sytuacji w Polsce w dobie przedrozbiorowej. Rzeczpospolita jest wówczas rozległym państwem wielokulturowym i wieloetnicznym. Żyją tu obok siebie wyznawcy różnych religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Wzajemne sąsiedztwo stwarza niejednokrotnie konflikty na tle przekonań religijnych. Autorka bardzo wnikliwie bada ten problem. Nie wydaje jednak własnych sądów i ocen. Na tle społeczno-historycznym stara się pokazać jak rozwijały się nowe teorie ideologiczne, które spowodowały powstanie zjawiska frankizmu w Polsce. Ruch ten założony przez Żyda Jakuba Lejbowicza Franka na Podolu w 1755 roku, zostaje odrzucony przez ortodoksję żydowską. To prowadzi do rozłamu wśród wyznawców judaizmu. Frankiści są prześladowani. Muszą opuszczać swoje siedziby i szukać sprzymierzeńców wśród katolików lub islamistów. Rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu sojuszników i miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Swą działalnością obejmują Polskę, Rumunię, Czechy, Austrię, Niemcy. Próbują zjednać sobie Turcję. Kiedy umiera Jakub Frank, twórca frankizmu podający się za mesjasza, ruch upada.
Na kartach „Ksiąg” autorka pięknie, z ogromną dokładnością przedstawiła realia epoki: domostwa chłopskie i żydowskie, dwory szlacheckie i wielkie pałace, zajęcia ludności, podróże i obyczaje.
„Księgi Jakubowe” to wspaniała lektura dla czytelnika, który interesuje się historią i śladami działalności ludzkiej w przeszłości.

 

7.12.2015

                                                                        DKK w Józefowie, Antonina Podolak

 

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.