Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Recenzja książki – Białe

Utworzono dnia 08.09.2015
Czcionka:

 

16.07.2015r.

Ilona Wiśniewska „Białe”. Zimna wyspa Spitsberga”.

„Białe” to reporterska książka o warunkach życia i pracy stacji naukowych a także historie osad robotniczych na Dalekiej Północy.

Autorka ze szczerością i wielkim uznaniem mówi o warunkach życia i pracy w krainie śniegu, zimna i ciemności „W Longyearbyn mieszkam od 2010 roku. Pracuję w archiwum tutejszego muzeum i zazwyczaj jest mi zimno. Na Spitsbergenie przez cztery miesiące nie ma słońca, a przez kolejne pięć nie zachodzi.”

Ilona Wiśniewska wnikliwie analizuje materiały zgromadzone w muzeum. Dzięki dokładnym analizom autorki, czytelnik poznaje ciekawą historię działalności ludzkiej w rejonie polarnym. Wnioski i opinie autorki oparte są na autentycznych pamiętnikach i zapisach ludzi, którzy pojawili się w Arktyce wkrótce po jej odkryciu przez Roalda Amundsena – 15.XII.1911r. Odkrycie Arktyki wzbudziło wielkie zainteresowanie na świecie. Kolejno ekspedycje wielu krajów dążyły do zbadania przyrody, warunków klimatycznych oraz zasobów mineralnych regionu. O działalności tych ludzi zostały bogate zapisy w listach, pamiętnikach, dziennikach prowadzonych na bieżąco przez licznych badaczy. Dzięki tym notatkom autorka stworzyła zbiór przepięknych, wzruszających reportaży, które umieściła w tomie „Białe”. Są tu wiadomości o życiu i działalności człowieka w surowym klimacie Północy. Są to codzienne zajęcia, budowa osad robotniczych, kopalni węgla, hoteli i bazy turystycznej oraz powstanie Globalnego Banku Nasion. Wiele uwagi poświęca autorka również życiu osobliwej przyrody – zwierząt i roślin.

Obecnie w Arktyce mieszkają obywatele pięćdziesięciu krajów. W tej liczbie znajduje się również Polska Stacja Polarna w Hornsundzie.

Książka przynosi niezwykle ciekawe historie o świecie i ludziach, którzy włożyli ogromny osobisty wysiłek dla nauki. Pokonując przeciwności surowej rzeczywistości doznawali wielu trudów. Przeżyli wiele dramatów, ale również uczucia wzajemnej życzliwości, oddanej przyjaźni czy szczerej miłości.

Książka żywo zainteresuje czytelnika szukającego rzetelnej prawdy o podróżach i odkryciach nieznanych krain.

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.