Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gunter Wallraff – „Z nowego wspaniałego świata” reportaż

Utworzono dnia 02.01.2017
Czcionka:

 

12.12.2016 r.

Gunter Wallraff – „Z nowego wspaniałego świata” reportaż

Zbiór reportaży „Z nowego wspaniałego świata” podaje nam materiały, które autor zdobył w wyniku niecodziennych obserwacji życia. Aby móc poczynić wiarygodne badania zjawisk w nowym społeczeństwie niemieckim, starannie zmieniał swój wygląd i tak upozorowany włączał się w egzystencję różnych grup społecznych. Jako bezdomny nocował na dworze lub w noclegowni. Pracował w piekarni. Ucharakteryzowany na Somalijczyka podróżował pociągiem pełnym kibiców. W firmie marketingowej stał się sprzedawcą oszustem. Wcielał się w swoich bohaterów całym sobą.

W czasie tych eksperymentów chciał sprawdzić jakie stosunki międzyludzkie obowiązują w niemieckim społeczeństwie w XXI w. Chodziło mu głównie o więzi braterstwa, o bezinteresowne współodczuwanie innym, chęć niesienia pomocy słabszym czy uważne pochylenie się nad drugim człowiekiem, zwłaszcza będącym w potrzebie. Rzeczywistość okazała się brutalna. Całe grupy społeczne hołdują własnemu wygodnictwu. Chęć zdobycia majątku jest celem życia, bez względu na krzywdę innych. Taka postawa rodzi obojętność na los i krzywdę drugiego człowieka. Fałsz, obłuda, niesprawiedliwość, przemoc i zastraszanie to metody działania. Tylko silny, podstępny, przebiegły osiągnie sukces. Słaby jest lekceważony, wykorzystany. W społeczeństwie brak współczucia dla bliźnich.

Książka „Z nowego wspaniałego świata” staje się apelem o ludzkie opamiętanie, przywrócenie godności wszystkim w społeczeństwie, a przede wszystkim o prawdę i sprawiedliwość w stosunkach międzyludzkich, o sprawiedliwe prawa dla każdego człowieka bez względu na kolor skóry, wyznanie czy pochodzenie społeczne.

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek