Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ben Rawlence – "Miasto cierni" Największy obóz dla uchodźców

Utworzono dnia 16.09.2020
Czcionka:

 

03.09.2020 r.

BEN RAWLENCE

„MIASTO CIERNI”
NAJWIĘKSZY OBÓZ DLA UCHODŹCÓW.

Długie krwawe wojny między narodami przyniosły ogromne spustoszenia i wieloletnie cierpienia narodom zamieszkującym terytoria w Rogu Afryki. Międzynarodowe organizacje humanitarne spieszyły z pomocą ludziom żyjącym w strefie zagrożenia. Powstały obozy dla uchodźców. Tak powstał obóz w Dadaab.

Ben Rawlence w utworze „Miasto cierni” zamieszcza wywiady przeprowadzone z mieszkańcami obozu i własne obserwacje poczynione w trakcie odwiedzin w tym obiekcie. O swoich spostrzeżeniach pisze tak:
„Miałem zapoznać NSC (Nacjonal Sekurity Council) z sytuacją w obozie dla uchodźców w Dadaab w północnej Kenii przy granicy z Somalią. Od 2008 roku, kiedy związane z Al-Kaidą zbrojne ugrupowanie Asz-Szabab przejęło kontrolę nad większością terytorium Somalii, Róg Afryki stał się podstawą tego, co politycy lubią nazywać „łukiem destabilizacji” – strefy kryzysowej ciągnącej się przez Afrykę”

Uwagi autora poczynione w trakcie obserwacji są wstrząsające. Obóz to olbrzymi obszar zabudowany prymitywnymi chatkami z chrustu i błota, bez podstawowych wygód – brak oświetlenia, dotkliwy brak wody. Niemożliwością stało się tam zachowanie warunków sanitarnych. Obóz ciągle trzeba było powiększać by pomieścić wielotysięczne tłumy uchodźców. A tych ciągle przybywało. Organizacje opiekuńcze z trudem starały się wyżywić zgromadzonych, zapewnić im bezpieczeństwo i opiekę lekarską. Szczególnie tragiczne było położenie dzieci. Głód i choroby były przyczyną dużej śmiertelności wśród dzieci. Wiele trudności napotykano przy organizacji nauki szkolnej dla młodzieży lub naukę zawodu dla starszych.

Ogromnie oburzającym jest fakt, że w tym środowisku powstawały gangi spekulantów. Okradali konwoje z żywnością, lekarstwami i następnie po wysokich cenach sprzedawali zdobyty towar. Grupy przestępcze zwalczały się wzajemnie a przy tym ginęli niewinni. Szerzyły się gwałty i porwania. Życie w obozie było potwornie ciężkie.

Autor w podsumowaniu stwierdza:
„Moja książka jest próbą spojrzenia na życie w tym dziwnym czyśćcu oczami tych, którzy dopuścili mnie do swego świata i opowiedzieli swoje historie.”

Mając na uwadze powyższe refleksje nikogo nie powinny dziwić odważne postanowienia uchodźców o opuszczeniu obozów i podejmowania decyzji o ryzykownych podróżach w nieznane, by szukać lepszych warunków. Skłania ich do tego nadzieja zdobycia przyjaznych warunków, a popycha smutna rzeczywistość. Niektórzy twierdzą z rozpaczą: „– Jeśli mamy tak żyć jak teraz, to dla mnie byłoby lepiej umrzeć na Saharze lub utonąć w morzu.”

„Miasto cierni” to wstrząsająca lektura. Mamy XXI wiek, czas wielkiego rozwoju nauki, techniki i lotów na inne planety a na ziemi jeszcze tyle głodu, cierpienia i braku współczucia między narodami.

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.