Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Adam Wajrak – „Wilki”

Utworzono dnia 29.11.2016
Czcionka:

 

15.11.2016 r.

Adam Wajrak – „Wilki”

Adam Wajrak w książce pt. „Wilki” opowiada o własnych przygodach jakie spotkały go w czasie, kiedy prowadził badania naukowe w lasach Puszczy Białowieskiej. Tematem badań było tropienie wilków, najbardziej fascynujących drapieżników Europy. Sam autor przyznaje, że: „To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym żeby się powtórzyła”, a celem jego naukowych obserwacji było życie wilka w czasie, gdy jest on w niektórych rejonach źle traktowany. Sądy te nie są najnowsze. W przeszłości dochodziło do tego, że wilk był uważany wręcz za szkodnika i należało go tępić wszelkimi sposobami. Opracowywano specjalne programy do walki z populacją tego gatunku. Na szczęście ostatnie lata przyniosły zmianę w polityce łowieckiej w Polsce. Badania i obserwacje, które przedstawił A. Wajrak w swoim zbiorku, potwierdzają słuszność decyzji przyjaciół przyrody o ochronie wilka w naszych lasach.

Niektórzy przyrodnicy przewidują, że o ile nie zmieni się stosunek człowieka do przyrody, w ciągu najbliższych kilku dziesiątków lat, wiele gatunków zwierząt zniknie z powierzchni ziemi. Byłoby to niepowetowaną stratą. Wszak piękno przyrody zawiera się zarówno w ilości jak i różnorodności gatunków. Człowiek jako istota rozumna powinien rozważnie gospodarować zasobami naturalnymi. Postępować tak, by jego działania nie przyniosły nieodwracalnych szkód i zubożenia w świecie przyrody.

Książka Adama Wajraka propaguje mądre hasła dla działań człowieka w zakresie ochrony przyrody. Temat bardzo ważny dla dzisiejszego świata. Nie niszczmy bezmyślnie wszystkiego co nas otacza. Raz, że jest to piękne, dwa, że okazuje się również pożyteczne dla zachowania równowagi w otaczającym nas świecie.

Książka niezwykle pouczająca zarówno dla młodych jak i dorosłych czytelników.

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek