Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wirtualna wyprawa do Azji w DKK

Utworzono dnia 09.11.2016
Czcionka:

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie, najczęściej rozmawiają o przeczytanych lekturach, ale nie mniej chętnie poznają nowe kultury oraz historię i tradycje innych, nawet bardzo odległych krajów.

W czwartek 3 listopada wybrali się w wirtualną podróż po trzech krajach południowo-wschodniej Azji, a ich przewodnikiem był Zastępca Burmistrza Ireneusz Wilczyński.

Oprócz działalności samorządowej Ireneusz Wilczyński jest społecznikiem, pilotem Aeroklubu Zamojskiego, wędkarzem, fotografem, motocyklistą, muzykiem oraz pasjonatem e-booków i podróży. Podczas spotkania w bibliotece opowiadał o wrażeniach z prawie 4-tygodniowej wyprawy do Kambodży, Tajlandii i Wietnamu. W prywatnej podróży towarzyszyli mu dwaj inni przedstawiciele aeroklubu, którzy w Wietnamie odnaleźli... swojego byłego ucznia.

Uczestnicy eskapady odwiedzili mnóstwo niezwykłych miejsc, poznawali miejscowe zabytki, tradycje, zwyczaje i codzienne życie mieszkańców. - Dzięki slajdom, filmom i zdjęciom poznaliśmy na przykład historię największego w XVIII wieku miasta Ajutthaja w Tajlandii, które po zniszczeniach wojennych zamieniło się w istną dżunglę, a potem zostało na nowo odkryte w XIX wieku. Usłyszeliśmy też o muzeum zbrodni "Czerwonych Kmerów" w Kambodży, uznawanych za jeden z najbardziej okrutnych reżimów w historii ludzkości. Byliśmy także w kilku świątyniach buddyjskich oraz na fermie pereł i w fabryce kokosowych cukierków - relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Ireneusz Wilczyński podkreślał jak smakowita jest azjatycka kuchnia, oparta na ryżu i warzywach, a w niej, m.in. zupa o nazwie "pho". Wspominał też przepiękne widoki tropikalnych lasów, jezior i rzek. - Na uwagę zasługuje znakomite przygotowanie tych krajów do obsługi turystów, wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki. To nie tylko łatwość rozmowy w języku angielskim, uprzejmość i serdeczność mieszkańców, ale także, na przykład autobusy z miejscami do... spania - podkreśla Ireneusz Wilczyński.

Członkowie DKK dopytywali również swojego gościa o szczepienia, którym przed wyjazdem musieli się poddać uczestnicy wyprawy, a także o bezpieczeństwo w krajach południowo-wschodniej Azji, które, jak przekonywał Ireneusz Wilczyński, jest teraz na zdecydowanie wyższym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Słuchacze byli pod wrażeniem azjatyckich opowieści i zaskoczeni, że ich wirtualna, dwugodzinna podróż po Kambodży, Tajlandii i Wietnamie tak szybko dobiegła końca.

Wirtualna wyprawa do Azji w DKK 2016

Utworzono dnia 09.11.2016, 11:11
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek